Podmínky zajištění BOZP při práci v zátěži chladem
Ne každý zaměstnanec má možnost pracovat z pohodlí kanceláře nebo domova. Je spousta profesí, bez kterých se neobejdeme, kdy se lidé pohybují v nízkých teplotách, nebo dokonce v teplotách pod bodem mrazu. Může se jednat o zpracovatelé masa, řezníky, doplňovače potravin do chladících/mrazicích boxů, operátory v odvětví, kde je nízká teplota požadována z výrobních důvodů apod.
Samozřejmě práce v takových podmínkách není nijak příjemná, a proto je na ni z pohledu zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) myšleno v právních předpisech. Jedním ze základních dokumentů je zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, který definuje zaměstnavateli povinnost vyhledávat rizika, identifikovat a přijímat opatření k jejich minimalizaci. Vyhodnotí-li zaměstnavatel, že zaměstnanci pracují v zátěži chladem, musí si prostudovat NV č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.
U zátěže chladem je potřeba se z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zaměřit na ty případy, kdy máme na pracovišti teplotu nižší než 13 °C, jak je postupně uvedeno níže.
Pokud na pracovišti udržovaná operativní nebo výsledná teplota jako technologický požadavek nebo korigovaná teplota vzduchu na pracovišti poklesne pod 10 °C, musí být zaměstnanec vybaven pracovním oděvem, který musí mít takové tepelně izolační vlastnosti, které postačují k zajištění tepelně neutrálních podmínek lidského organizmu vyjádřených teplotou vnitřního prostředí organizmu 36 až 37 °C. Při poklesu teploty vzduchu na pracovišti pod úroveň 4 °C musí být zaměstnanec vybaven také rukavicemi a pracovní obuví chránící před chladem.
Při práci vykonávané po dobu delší než 2 hodiny za směnu v udržované operativní nebo výsledné teplotě jako technologickém požadavku nebo v korigované teplotě 4 °C a nižší má zaměstnanec právo na bezpečnostní přestávku v ohřívárně; ohřívárna se vybavuje zařízením pro prohřívání rukou. Bezpečnostní přestávka musí trvat nejméně 10 minut.
Nejde-li u práce spojené s manipulací s materiálem, jehož teplota je 10 °C a nižší, používat rukavice proti chladu a druh práce vyžaduje přímý kontakt tepelně nechráněné kůže ruky, musí být zaměstnanci umožněna po ukončení takové práce bezpečnostní přestávka určená pro prohřátí rukou v trvání minimálně 5 minut.
Při práci v udržované operativní nebo výsledné teplotě jako technologickém požadavku nebo korigované teplotě musí být práce zaměstnance upravena tak, aby doba jejího nepřetržitého trvání:
- při teplotě od 13 do 4,1 °C nepřesáhla 3 hodiny,
- při teplotě od 4 do -10 ºC nepřesáhla 2 hodiny,
- při teplotě vzduchu od -10,1 do -20 ºC 1 hodinu
- při teplotě vzduchu od -20,1 do -30 °C 30 minut.
Pozn. Práce musí být upravena tak, aby ji zaměstnanec nekonal na venkovním pracovišti, na kterém je korigovaná teplota vzduchu nižší než -30 ºC, nejde-li o naléhavé provádění oprav, odvracení nebezpečí pro život nebo zdraví, při živelních a jiných mimořádných událostech; ochrana zdraví zaměstnanců se pro tyto účely zajišťuje střídáním zaměstnanců nebo jinou organizací práce podle konkrétních podmínek práce. Při korigované teplotě vzduchu -30 °C a nižší nesmí být nechráněná kůže exponována po dobu delší než 10 minut.
Pokud je potřeba na pracovišti zřídit ohřívárnu, tak je potřeba pamatovat na to, že musí být vytápěna nejméně na 22 °C a musí být vybavena sedacím nábytkem, stolem a věšáky na pracovní oděv. Ohřívárnou může být i místnost pro odpočinek, která musí splňovat požadavky dle NV. Tzn., že místnost pro odpočinek musí být dostatečně velká, větraná, osvětlena denním světlem a vytápěna nejméně na 20 °C.
Vybavuje se sedacím nábytkem s opěrkami zad a stoly tak, aby jejich počet odpovídal počtu zaměstnanců nejpočetněji zastoupené směny. Pokud má sloužit i pro konzumaci jídla, musí mít v dostatečném množství zajištěna tekoucí pitnou a teplou vodu a musí být vybavena umyvadlem, kuchyňským dřezem a zařízením na ohřívání a uchovávání jídla. Na místnost pro odpočinek, která musí být z technologických důvodů umístěna pod úrovní terénu, se nevztahuje požadavek zajištění denního osvětlení a přirozeného větrání.
Co se týká bezpečnostních přestávek, tak v případě, že na ně má zaměstnanec při výkonu práce nárok, započítávají se tyto přestávky do pracovní doby. Připadne-li bezpečnostní přestávka na dobu přestávky v práci na jídlo a oddech, započítá se přestávka v práci na jídlo a oddech do pracovní doby.
Také je potřeba při zátěži chladem myslet na zpracování a seznámení zaměstnanců s kategorizaci prací. Vyhláška č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli, hovoří o zařazení do druhé nebo třetí kategorie.
Do druhé kategorie se zařazuje práce:
- vykonávaná v charakteristické směně na venkovním pracovišti, na němž korigovaná teplota vzduchu není nižší než + 4 °C,
- vykonávaná v prostorách s udržovanou teplotou jako technologickým požadavkem nezbytným k vytvoření a udržení standardizovaných tepelně-vlhkostních podmínek pro ochranu výroby, výrobku nebo produktu, v nichž nejsou teploty nižší než + 4 °C, nebo
- spojená se střídáním pobytu v teple a v chladu, například v chladírnách a mrazírnách.
Do třetí kategorie se zařazuje práce vykonávaná po dobu delší než 4 hodiny za směnu v prostorách s udržovanou teplotou nezbytnou k vytvoření a udržení standardizovaných tepelně-vlhkostních podmínek pro ochranu výroby, výrobku nebo produktu nebo na venkovním pracovišti v charakteristické směně, která je nižší než + 4 °C.
Z výše uvedeného vyplývá, že zaměstnavatel musí myslet na spoustu povinností, které jsou se zátěží chladem spojeny. Zvlášť je potřeba brát ohled na vhodný pracovní oděv a zajištění komfortních podmínek pro odpočinek.
Navigace v kategoriiAktuality
Váš specialista pro outsourcing bezpečnosti práce, požární ochrany a životního prostředí
Aktuality
29.11.2024
Školení BOZP: Proč je nezbytné pro každé pracoviště
Bezpečnost na pracovišti začíná u znalostí a povědomí. Školení v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) není jen formální povinností, ale klíčovým prvkem pro zajištění ochrany zaměstnanců i efektivity firmy. Jaké jsou povinnosti zaměstnavatelů a proč je
27.11.2024
Složité podmínky pro zásah: Jaký dopad mají na vaši firmu?
Zajištění požární ochrany je klíčovou součástí odpovědného podnikání. Každá společnost proto musí mít odborně způsobilou osobu (OZO) nebo technika požární ochrany (TPO), který vypracuje a pravidelně aktualizuje dokumentaci požární ochrany. Tato dokumentace mimo jiné za...
13.11.2024
Jak efektivně sestavit tým BOZP
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) je náročná a komplexní oblast, která zahrnuje širokou škálu specializací. Ideální tým BOZP se skládá z odborníků se znalostmi v různých oblastech. Technik BOZP, odborně označovaný jako osoba odborně způsobilá (OZO) v prevenci r...